8 důvodů proč si zakoupit císařské katastrální mapy

8 důvodů Proč? 


Důvody:

  • stavební 
  • zahradní
  • právní 
  • duchovní 
  • vzpomínkové předměty 
  • upomínkové dárkové předměty 
  • historické
  • osvětu vlasti v zahraničí

 

1. Stavební

Koupili jste si nový pozemek a nevíte, co na pozemku leželo dříve? Možná je zde zahrabán most, hradby či zde byla původní historická osada.

 

2. Zahradní

Je půda úrodná? Byla zde již zahrádka, remízek nebo mokřad? Co zde bylo před 200 lety? Mohu zde vysadit strom, není zde navážka? Proč se tak zběsile změnilo počasí, podnebí? Není příčinou velký zásah do krajiny?

 

3. Právní

Koupili jste si pozemek a nyní máte problém s příjezdovou cestou?

"Zdědili jsme chatu, která však nemá příjezdovou cestu, dříve tuto cestu nikdo neřešil, protože se navzájem sousedé znali a nebylo potřeba řešit smlouvou věcné břemeno s možností průjezdu k chalupě. Oficiální cesta byla přes lávku. Za touto lávkou si nový majitel pozemek oplotil, ačkoliv zde byla oficiální cesta k chatě. Bohužel jsme to neměli jak dokázat. Pouze oslovit žijící pamětníky, jestli o tom ví. Nakonec jsme s tím museli jít k soudu, spor trval dlouhé roky. Náhodou jsme našli tuto mapu císařských otisků, to byl konečně nepopiratelný důkaz, v roce 1826 tam už stála lávka!  " 

 

4. Duchovní 

Máte zdravotní problémy, s kterými si neví doktoři rady? Pláče vám dítě, nemůže spát? 

Rodina s dětmi, novorozencem a ročním dítětem se přestěhovala do nového domu. Netušili však, co je čeká. Obě děti plakali celý den a nebylo možné je utišit. Rodiče přemýšleli o vystěhování, ale předtím je však napadlo zkontaktovat člověka, který rozuměl energiím. Jejich babička, která žila v patře nad nimi, sehnala od starosty staré mapy města a kroniku, kde se dozvěděli smutný příběh toho místa. Dříve na tomto místě bylo koryto řeky procházející celým městem. Po přeregulaci koryta se zde původní koryto zasypalo pískem a štěrkem a stavili se domy. Ovšem po nějakém čase se koryto řeky vylilo a našlo si původní cestu, zemřelo tak v těchto domech nejméně 100 obětí této povodně. Město tak uspořádalo zádušní mši za tyto oběti. A děti v domě? Už po této události více neplakali.

Zdroj: Jan Johann Jaroslav Miška - Tajemství Prasíly 1 

  • "Lokace odkud pocházíme či jsme se přestěhovali, může mít vliv na naše zdraví. Zjistíme odkud pocházíme, odkud pochází naši předci, dozvíme se o sobě něco více. Máme skladbu těla podle území, které se následně přizpůsobuje okolním podmínkám a jsme vystaveni energiím předešlých událostí." <

 

5. Vzpomínkové

S tímto dárkem se vždy trefíte!

"Když děti vyrostou, pochopí, že nejkrásnějším darem jsou vzpomínky, které zůstávají. Mapy města babička měla vždy v šuplíku mezi fotografiemi nejbližších. Vnukovi tak ukazovala jak se město mění v průběhu let. V současné době jsou mezigenerační komunikační problémy zjevné a tak se snažíte najít oslí můstek, kterým se v tomto případě stala mapa." vyjádřila se v rozhovoru Alena

 

6. Upomínkové dárkové předměty

Chcete si něco odnést z místa, kde jste byli? Jako vzpomínku na Česko či místo, kde jste strávili nádhernou dovolenou? 

 

7.  Historický důvod přesahující do současnosti

"Kdo nezná svou historii je odsouzen k jejímu opakování."

Kde jste a kam jste se posunuli od roku 1826? Přestěhovali jste se a chtěli byste o obci/městě kde bydlíte vědět víc?  

Jak se vaše ulice jmenovala dříve než ji přejmenovali? A proč? Stejně jako chyby ve jméně, když znovu úředníci překládali příjmení občanů z němčiny do češtiny občas písmeno vypustili, občas přidali. Stejně tak dopadli města, která pouhou změnou v názvu změnili celý význam. Víte která to jsou? Je to právě vaše obec?

 

8. Osvětu vlasti v zahraničí

Před 5 lety slavila Kanada 150. výročí. Tato mapa je stará skoro 200 let. 

První čeští osadníci přijeli v roce 1854 do USA a s tím co si přivezli a uměli si postavili domy i kostel. Římskokatolický kostel Svatého Václava, postavený v roce 1860 dodnes na místě stojí.  Zdroj: Přicházeli zdaleka, Cyril Klimesh (Historie městečka Spillville ve státě Iowa)